Előadás-sorozat bölcsészeknek!
Az ELTE Bölcsészettudományi Kari Könyvtár idén tavasszal is előadás-sorozatot szervez
Az előadásokkal a célunk, hogy oktatóink, kutatóink, hallgatóink számára a négy témában átfogó képet nyújtsunk, és reményeink szerint ezzel is segítsük kutatásaikat, publikációs és tudománymetriai teljesítményük növelését, és mutatóik tudatos építését.
Az előadásokat elsősorban oktatóknak, kutatóknak, doktoranduszoknak ajánljuk, de természetesen minden előadás nyitott minden érdeklődő számára.
Az előadásokat online formában, Microsoft Teams felületen keresztül tartjuk. Az előadásokon a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött! Kérjük, az egyes alkalmakra külön-külön regisztráljanak, hogy az esetleg változásokról értesíteni tudjuk Önöket!
A csatlakozási linkeket az előadás előtt 2 órával küldjük ki, így a regisztráció határideje minden előadás napján 13:00.
Előadó: Faragó-Szilvási Tibor (ELTE EKL)
Dátum: 2023. február 13. (hétfő) 15:00
Helyszín: Microsoft Teams
Az előadás az open access publikálás minden aspektusára kitér: tisztázza az OA fogalmát, típusait; hogyan érdemes folyóiratot választani a publikáláshoz; hogyan lehet ellenőrizni, hogy mely folyóirat predátor; kitér az ELTE Open Access megállapodásaira és annak pontos menetére az ELTE-n.
Előadó: Markó-Markechné Zelei Edit (ELTE BTK)
Dátum: 2023. február 14. (kedd) 15:00
Helyszín: Microsoft Teams
Az előadáson szó esik arról, hogyan tehetik magukat a szerzők jobban láthatóvá nemzetközi szinten, mely kutatói azonosítókat kell használni az ELTE-n, ezeket hogyan kell feltölteni, melyiknek milyen előnyei vannak (ORCID, Scholar, Scopus). A szerzők láthatósága mellett az előadás kitér a publikációk láthatóságának növelésére is, például a szerzői archiválásra az intézményi repozitóriumban; ennek milyen módja van, mi archiválható és milyen előnyei vannak a szerzők számára.
Előadó: Markó-Markechné Zelei Edit (ELTE BTK)
Dátum: 2023. február 15. (szerda) 15:00
Helyszín: Microsoft Teams
Az előadás során tisztázásra kerül, hogy mi számít idézésnek, az MTA osztályainak milyen speciális követelményei vannak (pl. többesidézés használata); továbbá bemutatásra kerülnek gyakorlati tippek, hol és milyen módokon lehet idézőket keresni.
Előadó: Móring Tibor (ELTE EKL)
Dátum: 2023. február 16. (csütörtök) 15:00
Helyszín: Microsoft Teams
Milyen előnyökkel jár a kutatáshoz kapcsolódó adatok megfelelő kezelése? Hogyan kell megfelelően elkészíteni a kutatási adatkezelési tervet? Az előadás többek között ezekre a kérdésekre ad választ, és célul tűzi ki, hogy a résztvevők megismerjék a kutatási adat fogalmát, típusait, létrehozásának lehetséges módszereit. Kiemelt témája a bemutatónak a kutatási adatkezelés, illetve a kutatási adattárolást segítő eszközök: az adatrepozitóriumok. Részletesen bemutatásra kerül a hazai pályázatoknál (NKFIH OTKA, Élvonal) is elvárt kutatási adatkezelési terv elkészítési módja, eszközei.