Távol-keleti Intézet Könyvtára
TÁVOL-KELETI INTÉZET KÖNYVTÁRA
Cím: 1088 Budapest, Múzeum körút 6–8. alagsor 126.
Telefon: 411 6500 / 2021
Email: far_eastern_library@btk.elte.hu
Katalógus: opac.elte.hu (bejelentkezés után elektronikus kérőlap használata lehetséges)
Virtuális séta: www.elte360.com/elte-btk/
Window on Korea Gyűjtemény: lásd lejjebb a szakgyűjteményeknél!
ONLINE REGISZTRÁCIÓ A KÖNYVTÁRBA (SEGÉDLET)
FONTOS! Online regisztráció után lépj be az e-mail fiókodba,
nyisd meg a megerősítő e-mailt és kattints a benne lévő linkre.
Ez fontos lépés, mert csak ezután fogjuk megkapni a regisztrációdat a könyvtárban.
TISZTELT LÁTOGATÓK!
A KÖNYVTÁR 2024.NOVEMBER 19-ÉN 10:30-14:00, valamint
2024. NOVEMBER 21-ÉN 12:00-14:00 KÖZÖTT ZÁRVA TART!
CNKI SMART és SCITE + ONLINE TRAINING
NYITVATARTÁS
2024/2025-ÖS TANÉV I. (ŐSZI) FÉLÉV
Hétfő: 10:00-16:00
Kedd:10:00-16:00
Szerda: 10:00-16:00
Csütörtök: 10:00-16:00
Péntek: ZÁRVA
A Könyvtárból az Intézet oktatói és dolgozói, valamint az Intézetben oktatott szakok hallgatói kölcsönözhetnek, az alapszolgáltatásokat és a helyben olvasást bárki igénybe veheti.
A könyvtár szakgyűjteményei:
- Távol-keleti Szakgyűjtemény (benne a japán, a kínai, a koreai és a délkelet-ázsiai gyűjtemény)
- Mongol és Belső-ázsiai Szakgyűjtemény
- Buddhizmus-kutatás Központ Szakgyűjteménye
- Window on Korea Különgyűjtemény
NÉHÁNY SZÓBAN A KÖNYVTÁRRÓL
A Távol-keleti Intézet Könyvtára 2008-ban jött létre a Távol-keleti Intézet megalakulásával. A Könyvtár állománya az Intézethez tartozó tanszékek (a Kínai Tanszék, a Japán Tanszék, a Koreai Tanszék a Mongol és Belső-ázsiai Tanszék, valamint később a Buddhológia és Tibetisztika Tanszék) ) könyvgyűjteményeiből épült fel, jelenleg kb. 50 ezer kötetet számlál.
A Könyvtár kelet-ázsiai gyűjteményei (akkor még az Orientalisztikai Intézet Könyvtárának kelet-ázsiai részlegeként) 2001-ben "költöztek össze" a mai helyükre, a BTK Múzeum körút 6-8. (Főépület) alagsorába, ahol a Távol-keleti Szakgyűjtemény ma is található. Az új helyiségben a hátsó, raktári rész mellett lehetőség nyílt egy tágas, 24 főt befogadó olvasóterem kialakítására, ahol két számítógép is az olvasók rendelkezésére áll. 2008-ban a raktári részben tömör raktári rendszert építettek ki. A Mongol és Belső-ázsiai Tanszék gyűjteménye a Távol-keleti Intézet létrejötte után is eredeti helyén, a Múzeum körút 4/B épület emeletén maradt. A Távol-keleti Intézet bővülésével, szervezeti átalakulásával párhuzamosan a könyvtár is gyarapszik. 2012-ben megalakult a Buddhizmus-kutatás Központja, majd 2019-ben a Buddhológia és Tibetisztika Tanszék, amelyek szintén a Múzeum krt. 4/B. épületben találhatók. 2019-ben a Koreai Nemzeti Könyvtár (NLK) segítségével létrehoztuk a Window on Korea Gyűjteményt és olvasótermet.
A Könyvtárból az Intézet oktatói és dolgozói, valamint az Intézetben oktatott szakok hallgatói kölcsönözhetnek, az alapszolgáltatásokat és a helyben olvasást bárki igénybe veheti.
A könyvtár szakgyűjteményei:
- Távol-keleti Szakgyűjtemény (benne a japán, a kínai, a koreai és a délkelet-ázsiai gyűjtemény)
- Mongol és Belső-ázsiai Szakgyűjtemény
- Buddhizmus-kutatás Központ Szakgyűjteménye
- Window on Korea Különgyűjtemény
A Könyvtár gyűjteményének (és evvel a Távol-keleti Szakgyűjteménynek) az alapját az 1923-ban alapított Kelet-ázsiai Tanszék (később Kelet-ázsiai Intézet) főként kínai és japán témájú könyvei adták. Sajnos, a 2. világháború során az Intézet könyvállománya szinte teljesen elpusztult, a gyarapítást újra kellett kezdeni. Nagy lökést adott ennek a Kínai Népköztársaság kikiáltása, és a magyar–kínai kulturális kapcsolatok felélénkülése. A Kínai Népköztársaság jelentős könyvadományokkal járult hozzá a könyvtár állományának a bővítéséhez. Könyvtárunk jelenleg is részt vesz a Shanghai Városi Könyvtár „Window on Shanghai” elnevezésű könyvadományozási programjában, valamint többször is elnyerte a tajvani Chiang Ching-kuo Foundation „Library Acquisition Grant”-jét. A japán gyűjtemény jelentősebb gyarapítása a diplomáciai kapcsolatok felvétele után indulhatott meg az 1950-es évek végétől. A Japán Alapítvány és a Komacu Csikó Alapítvány azóta is támogatják a könyvtár fejlesztését. A koreai gyűjtemény alapját a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságtól az 1950–60-as években kapott 2–300 kötetnyi könyv jelentette. Az 1990-es évek második felétől a dél-koreai Korea Foundation könyvadományozási programja keretében folyamatosan támogatja könyvtárunkat. 2020 októberében avattuk fel a Koreai Nemzeti Könyvtár „Window on Korea” könyvadományozási projektje keretében kialakított koreanisztikai olvasótermet a Koreai Tanszéken. A délkelet-ázsiai gyűjtemény magját az a párszáz kötet alkotta, amelyet a Vietnámi Demokratikus Köztársaságtól kaptunk az 1970-es években, ezt egészítette ki Jelen János könyvadománya a 2000-es évek elején.
Az állományban jelentős könyvhagyatékok is találhatók: Tőkei Ferenc (1930–2000) akadémikus, sinológus, Ecsedy Ildikó (1938–2004) sinológus és Fukuda Hideichi (1932–2006) professzor könyvhagyatéka, valamint Éliás Béla, az MTI egykori pekingi tudósítójának kelet-ázsiai témájú könyvei (összesen kb. 7 ezer kötet).
KÖNYVTÁRHASZNÁLATI ELŐADÁSOK
- Könyvtárismeret és könyvtárhasználat a Távol-keleti Intézet Könyvtárában (bevezetés)
- Online adatbázisok
ONLINE FORRÁSOK
ELTE-n elérhető online távol-keleti adatbázisok 2024
ÚJ PRÓBA-HOZZÁFÉRÉSEK:
Ingyenes koreai online kurzusok (K-MOOC)
SZAKDOLGOZATI CÍMLISTÁK (csak elte.hu felhasználók részére)
SZOLGÁLTATÁSOK
- Helyben használat
- Kölcsönzés, hosszabbítás
- Online kikérés elektronikus kérőlap használatával
- Könyvtárközi kölcsönzés
- Számítógép-használat
- WebApp
- Wifi
DOKUMENTUMOK
VEZETÉS ÉS MUNKATÁRSAK
VEZETÉS
Major Kornélia szaktájékoztató, könyvtárvezető
Telefon/Mellék: 2021
Cím: 1088 Budapest, Múzeum körút 6–8.
Szoba: alagsor 126.
E-mail: major.kornelia@btk.elte.hu
Képek a Távol-keleti Intézet Könyvtáráról
Képek a Távol-keleti Intézet Könyvtáráról
1088 Budapest, Múzeum körút 6–8. alagsor 126.
1088 Budapest, Múzeum körút 6–8. alagsor 126.
0
/
0
0
/
0